فضلیت زیارت حضرت معصومه (س)

درباره فضیلت زیارت حضرت معصومه (علیهاالسلام) روایات متعددّی از سوی امامان معصوم علیهم‌السلام صادر گردیده است که هم بر منزلت و قداست این بانوی بزرگوار دلالت می‌کند و هم پاداش زیارتش را بیان می‌دارد؛ پاداشی بزرگ و بی مانند که همانند آن برای غیر امام معصوم علیه‌السلام کم نظیر است.

چند روایت :

۱٫ امام رضا علیه السلام فرمود:

«مَنْ زارَها فَلَهُ الْجَنَّةُ»(۱)؛

«کسی که فاطمه معصومه را زیارت کند بهشت برای او خواهد بود.»

۲٫ امام جواد علیه السلام فرمود:

«مَنْ زارَ قَبْرَ عَمَّتی بِقُمَّ فَلَهُ الْجَنَّةُ»(۲)؛

«کسی که قبر عمه‌ام را در قم زیارت کند، بهشت برای او است.»

۳٫ امام رضا علیه السلام فرمود:

«مَنْ زارَها عارِفاً بِحَقِّها فَلَهُ الْجَنَّةُ»(۳)؛

«کسی که فاطمه معصومه را زیارت کند، در حالی که حق او را بشناسد، بهشت برای او است.»

۴٫ امام صادق علیه السلام فرمود:

«… وَ لَنا حَرَماً و هُو قُمُّ و سَتُدْفَنُ فیها اِمْرَأَةٌ مِنْ وُلْدی تُسمَّی فاطِمَةَ، مَنْ زارَها وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّةُ»(۴)؛

«… و برای ما حرمی است و آن شهر قم است و به زودی زنی از فرزندان من در آن جا دفن می‌شود که نامش فاطمه می‌باشد. هر کس او را زیارت کند، بهشت برای او واجب است.»

۵٫ پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند:

«مَنْ زارَنی اَوْ زارَ اَحَداً مِنْ ذُرِّیَّتی، زُرْتُهُ یومَ الْقِیامَةِ فَاَنْقَذْتُهُ مِنْ اَهْوالِها»(۵)؛

«آن کس که مرا یا یکی از فرزندانم را زیارت کند، روز قیامت او را دیدار خواهم کرد و از ترس و وحشت آن روز، نجاتش خواهم داد.»

در کتاب تحفة المظفریه فی تذکرة اولاد الائمة در شرح اولاد حضرت امام همام موسی الکاظم علیه‌السلام ذکر شده که در ثواب زیارت حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام مدفونه در قم، چهار حدیث از سه امام وارد شده است.

۱- از حضرت امام جعفر صادق علیه السلام که می‌فرماید: به درستی که از برای خداوند تعالی حرمی است که او مکه است، و از برای حضرت رسول صلی الله علیه وآله حرمی است که او مدینه است، و از برای حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام حرمی است که او کوفه است، و از برای ما اهل بیت حرمی است که او قم است. زود است دفن شود در او زنی از فرزندان من که اسم او فاطمه است: «من زارَها وَجَبت له الجنّة(۶)‌؛ کسی که زیارت کند او را، بهشت بر او واجب است»، و در خبر دیگری آمده است:

«اِنَّ زیارتها تعادل الجنّة.»(۷)

۲- از حضرت علی بن موسی الرضا علیهماالسلام در جواب سعد بن سعد که سؤال می‌کند از فاطمه دختر موسی بن جعفر علیهماالسلام، می‌فرماید:

«من زارها فله الجنة»(۸)؛

کسی که زیارت کند او را به بهشت می‌رود.

۳- نیز از آن حضرت است که می‌فرماید به سعد، از ما نزد شما قبری است؟ عرض می‌کند: بلی، پدر و مادرم به فدای تو باد! فاطمه دختر موسی بن جعفر است؟ می‌فرماید:

«من زارها عارفاً بحقها فله الجنة»(۹)؛

کسی که با معرفت و شناخت ایشان را زیارت کند، پاداشش بهشت است.

۴- حضرت امام محمد تقی علیه السلام می‌فرماید: «من زار عمّتی بقم فله الجنّة»(۱۰)؛ کسی که زیارت کند عمه مرا در قم، بهشت برای او است.

تصاویر از حرم حضرت معصومه(علیهاالسلام)

1 (2)