شبهات عزاداری ابا عبداللَّه الحسین‏(ع)

 

۱. نظر مبارک حضرتعالى در مورد عزادارى براى مولانا ابا عبداللَّه الحسین‏ علیه‏السلام چیست؟

بر همه است که با عزادارى و شرکت در مراسم سالار شهیدان و سایر ائمه‏علیهم‏السلام اخلاص و ارادت خود را به آن خاندان نشان دهند، بر مؤمنین است که با شرکت در مجالس وعظ و خطابه و عزادارى که شامل مراسم مختلف مى‏باشد، این روزها را زنده نگاه دارند و مظلومیت اهل بیت‏علیهم‏السلام را به همه مردم نشان دهند …

که چگونه آنان در راه خدا از همه چیز خود گذشتند و خالصانه از زحمات رسول خداصلى الله وعلیه وآله دفاع کردند و با اهداء جان خود، این مذهب بر حق را زنده نگاه داشتند. در این گونه مجالس خود و فرزندانتان شرکت کنید و فرزندان خود را حسینى بار آورید که فردا مسؤول هستید و آنان را اهل بیتى بار آورید که سعادت فرزندانتان در دست اهل‏بیت‏علیهم‏السلام است.

۲٫ نظر مبارک حضرتعالى در مورد نحوه برگزارى مراسم عزادارى؛ به خصوص زنجیر زنى چیست؟

هرگونه آه و ناله (عزادارى) براى مصیبت حضرت سیّدالشهداعلیه‏السلام و اهل بیت‏علیهم‏السلام و یاران او پسندیده است و پاداش دارد و سینه زنى (حتى با زنجیر) که در هیئت‏ها انجام مى‏گیرد؛ مانند بر سرزدن یا بر ران‏ها زدن و گریه و شیون، جزئى از مراسم عزادارى به شمار مى‏آید.

۳٫ حکم سینه زدن، خراشیدن و سیلى زدن به صورت در مصائب اهل بیت‏علیهم‏السلام چیست؟

بسمه تعالى: هرچه که عنوان جزع بر آن منطبق شود، ثواب و اجر دارد هرچند که موجب ضرر جانى شود [ولیکن نباید به حدّ جنایت برسد] و مؤمنین باید با تمام وجود با شرکت در مجالس با سینه‏زنى شدید، هر چند به سیاهى یا خون مردگى دچار شود و گریه، حفظ شعائر نمایند.